Ana içeriğe atla

Adaçayının 3 Önemli Faydası

Adaçayının 3 Önemli Faydası

Adaçayının 3 Önemli Faydası


Uzun ömürlü, odunsu bir bitki olan adaçayının insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Biberiye bitkisiyle aynı familyaya mensup olup kardeş bitkiler olarak anılırlar. Adaçayı'nın medikal alanda kullanımı binlerce yıl önceye dayanır. Eskiçağlarda yılan ısırığı olduğunda ilk başvurulan bitkiydi ayrıca şeytana karşı koruduğuna inanılıyordu. Modern zamanda ise iştah açıcı özelliğinden dolayı et yemeklerinde baharat olarak ve daha yaygın olarak ise günümüzde çay şeklinde tüketilmektedir. Şifa deposu olarak anılan bu bitkinin en faydalı 3 özelliğine bakalım;



1-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Adaçayının 3 Önemli Faydası
Adaçayı antibakteriyel bir karaktere sahiptir

Adaçayı antibakteriyel bir karaktere sahiptir. İç ve dıştan gelen mikroplara karşı bir bariyer görevi görür. Sanılanın aksine, hastalık getiren bakteriler sadece burun ve ağız yoluyla vücudumuza saldırmazlar aynı zamanda cildimizden de vücuda nüfuz edebilirler. Bu yüzden, adaçayı içeren kremler veya farklı türde kullanımlar ile bağışıklık sistemine yardım edebilecek bir savunma sistemi kurmaya yardımcı olabilir.

2-Cilt Bakımı

Adaçayının 3 Önemli Faydası
Cilt rahatsızlıklarına karşı faydalıdır

Adaçayı yapraklarının akne, sedef  ve egzama gibi ciddi cilt hastalıklarına karşı faydaları bilinmektedir. Bu hastalıkların getirdiği lekelerle mücadele için adaçayı içeren kremler veya adaçayı ile yapılabilecek bir kür ile düzenli kullanımda lekelerin zamanla köreleceğini ve azalacağı gözlemlenebilir.

3-Bir Anti İltihap Bitkisidir

Adaçayının 3 Önemli Faydası
İltihaplanma sorunlarına karşı birebirdir

İltihaplanma yüzünden oluşan şişmiş bölgelerde ve eklem ağrılarında en çok kullanılan doğal bitkilerdendir. Çiğneme ve demlendirme yoluyla yapılan adaçayları cilt üzerinde faydalı bir yöntem olabilir. Eğer mide ve solunum yollarında iltihaplanma sorunundan muzdarip iseniz hazır ve doğal adaçayı hapları ile bu rahatsızlıklarla daha etkili bir şekilde mücadele edebilirsiniz.


Adaçayının 3 Önemli Faydası
Antik Çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılır


Adaçayı binlerce yıldır Romalılar, Mısırlılar ve daha nice medeniyet tarafından birçok tedavide kullanılmış doğanın bize armağanı, değerli bir bitkidir. Fakat her bitkide olduğu gibi ölçülü ve danışılarak kullanılmalıdır çünkü içinde bulunan Thujone isimli bir kimyasal bilinçsiz aşırı kullanım sonucu vücutta istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Herhangi bir rahatsızlık için kullanımında mutlaka bir uzmana danışın.

Kaynaklar


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...