Ana içeriğe atla

Arşimet Hakkında En Faydalı 3 Bilgi

Arşimet Hakkında En Faydalı 3 Bilgi
Arşimet, M.Ö 287-212 arasında yaşamış Sicilyalı matematikçidir. Birçoğumuz onu bir gün hamamdan 'Eureka' diye bağırarak çıktığı hikayeyi bilir ama onun bilim dünyasına kattıkları bu hikayesinden daha fazlasının bilinmesinin gerektiğini işaret ediyor. Arşimet'in bilim dünyasına kattığı 3 farklı buluşunu hep birlikte inceleyeceğiz;


1-Suyun Kaldırma Kuvveti

'Eureka'  'Buldum!' demektir.

Antik Yunan'da bir gün yerel yöneticilerden birisi Arşimet'e yaptırdığı altın tacı verir ve demircinin bu tacı yaparken içine gümüş kattığından şüphelendiğini bunu anlayıp anlamayacağını Arşimet'e danışır ve Arşimet'in sıradan bir hamam ziyaretinde bu tacı suda test eder. Kendi vücudunun suya daha fazla battığını ve daha çok suyu yerinden ettiğini görür buna karşılık bu altın ve gümüş karışımı tacın ise saf altın taçtan daha yukarıda olduğu görünce hamamdan 'Buldum!,Buldum!' diye sevinçle çıkar. Bugün bilim dünyasında Hidrostatik Kanunu olarak kabul görmüştür.


2-Arşimet Vidası

Arşimet Vidası


Suyun yükselmesine yardımcı olan bir pompa görevi gören makinedir. İçerisinde burgulu bir sistem mevcuttur ve suyu 45 derecelik bir açıyla suyu kaynağından pompalamaya yardımcı olur. İlk bulunduğu zamanlarda suyu büyük gemilerden boşaltmak için kullanılan bu icat günümüzde de kullanılmaktadır. Kullanım şekli ise atık suları arıtmaya yardımcı bir pompa görevi görmesidir. İçindeki 45 derecelik burgulu yapısı atıkların pompayı tıkamasını zorlaştırarak birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Arşimet'e ait olmadığı da iddia edilmektedir fakat çoğu otorite bu icadı ona atfeder. 3-Kilometre Sayacı

Modern kilometre sayacı
Antik Yunan'da kilometre sayacıBugün modern insan ulaşım için motorları araçları tercih etmektedir ve bir yerden bir yere giderken aradaki mesafeyi ölçen ve ikinci el motorlu araçları alırken dikkat edilen en önemli özellik olan kilometre sayacını bulan kişinin Arşimet olduğu iddia edilmektedir. Kimi kaynaklar Büyük İskender'in bu sayacı (the odometer) bulduğunu iddia eder. Hatta Doğu seferine çıktığı andan itibaren birkaç adamının adımla mesafeyi ölçmesini emretmesi bu iddiayı destekler fakat her ne olursa olsun bu sayacın Antik Yunan buluşu olduğu su götürmez bir gerçektir.


Arşimet, bilim dünyasının değerli bir varlığıdır. Geometri, matematik öncelik olmak üzere diğer alanlarda yaptığı çalışmalar ile onu takip eden büyük bilim insanları olan Leonardo Da Vinci, Isaac Newton, Leibniz ve daha nicelerinin çalışmalarının temelini oluşturmasında ve bugünün dünyasının mühendislik bilgisini oluşturmasında katkılarını yadsımamak gerekir.

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...