Ana içeriğe atla

Freud'un Bilinçaltı Hakkında 3 Faydalı Düşüncesi

Freud'un Bilinçaltı Hakkında 3 Faydalı Düşüncesi

Freud'un Bilinçaltı Hakkında 3 Faydalı Düşüncesi
Freud bilinçaltı kavramını bir analoji ile anlatmak için buzdağı kavramını tasarlamıştı.

Freud bilinçaltı fikrini kendisi icat etmedi fakat günümüzde bu kelimenin popüler olmasında ve günlük konuşma dilimize girmesinde onun payını yadsıyamayız. Freud bilinçaltı kavramını bir analoji ile anlatmak için buzdağı kavramını tasarlamıştı. Buzdağı benzetmesini de 3 farklı kategoriye bölerek bilinci açıklamaya çalıştı. Bilinç,bilinçöncesi ve bilinçaltı.Kısaca bilinç, günlük hayatta planlayıp yaptığımız faaliyetlerin kararını aldığımız yer. Acıkıp yemek yeme kararı kararı almak mesela buna örnek verilebilir. Bilinç öncesini ise mental bir bekleme odası, bilinçaltından önceki son durak olarak görülebileceğini söylüyor. Kendi telefon numaramızı veya bir parolayı bir süre sonra efor sarfetmeden hatırlamamız gibi. Bilinçaltı ile ilgili düşüncelerini ise 3 başlık altında inceleyelim;1-Baskılanmış Düşüncelerin Merkezi

Freud'un Bilinçaltı Hakkında 3 Faydalı Düşüncesi

Bilinçaltı için erişemediğimiz bir depo benzetmesi yapabiliriz. Freud 1915 yılında yaşadığımız korkutucu  ve acı veren birçok olayın bilinçaltımızda bir şekilde saklı tutularak gelecekte yaşanılan nevrozlarda etkili olduğunu hastalarını muayene ederken saptamıştır. Ayrıca eros ve thanatos adını verdiği ilkel düşünceler olan seks ve saldırganlık içgüdülerinin insanda aktif olmaya çalıştığının ama modern insanların bu tip ilkel düşünceleri toplum içinde baskılama yaparak bir korunma mekanizması oluşturduğunu söylemiştir. 

2-Freudyen Sürçmeleri


Bu baskılanan düşünceler rüyalarda ve dil sürçmelerinde kendilerini ele verebilir. Freud'un verdiği örnekle açıklayacak olursak, bir İngiliz Parlemento Üyesi'nin bir yerel yönetici meclisi üyesinden bahsederken  'the honorable member of the Hull'* demek yerine 'the honorable member of the Hell' demesi örneğini verir. Bu örnekte görüldüğü gibi birçok şey hakkında gerçek düşüncelerimizi baskılayabiliyoruz ve bu baskılanan düşüncelerimiz uçup gitmek yerine bilincimizin asıl büyük parçasını oluşturan bilinçaltımızda depolanıyor ve kendini ele verebiliyor.

Freud'un Bilinçaltı Hakkında 3 Faydalı Düşüncesi
Bilinçaltı için erişemediğimiz bir depo benzetmesi yapabiliriz.


3-Bilinçaltının Bilinçli Davranışlarımıza Etkisi

Freud, psikolojik sıkıntıları henüz çözülmemiş olan ve birçok duyguların etkilerini derinlerde depolayan bu yerle birlikte alakasını keşfetmiş. Psikanaliz yoluyla hastalarla konuşarak hastalığın sebebi olan bu baskılanmış düşünceleri buzdağının dibinden üstüne çekmeye çalışmıştır. Tecrübeleri Freud'a hastanın bu baskılanmış düşünce ile mücadele edip onu yenebildiğinde psikanalizin başarıya ulaştığını öğretmiştir.

Freud'un Bilinçaltı Hakkında 3 Faydalı Düşüncesi
Freud'un psikoloji bilimine katkısı çok büyüktür.

Freud'un psikoloji bilimine katkısı çok büyüktür. Psikanaliz yönteminin günümüzde de psikologlar tarafından kullanılması ve bu devrimsel nitelikteki tedavi yönteminin kapısı açan adam olması sebebiyle bilim dünyasında Freud'un yeri çok ayrıdır.


*Hull=  İngiltere'de yerel yönetim binalarının İngilizce adı

Kaynaklar Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...