Ana içeriğe atla

Zencefilin İnsan Sağlığına 3 Önemli Faydası

Zencefilin İnsan Sağlığına 3 Önemli FaydasıZencefilin İnsan Sağlığına 3 Önemli Faydası


Zencefil anavatanı Çin olan çiçekli bir bitkidir. Zingiberaceae ailesine mensup olan zencefil aynı ailede olan zerdeçal ile akrabadır. Zencefil'in kökü genel olarak baharat olarak kullanılır. Tarih boyunca zencefil farklı şekillerde hastalıklara tedavi amacıyla kullanılmıştır. Sindirim bozuklukları, mide bulantısı ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde başat bir rol üstlenmiştir. Bu eşsiz bitkinin 3 önemli faydasını sizler için özetlemeye çalıştık;1-Mide Bulantısına Karşı Bir Savaşçıdır.

Zencefilin İnsan Sağlığına 3 Önemli Faydası

Eski çağlarda deniz tutmasına karşı zencefil ilk başvurulan yoldu ve bununhakkında zencefilin reçete olarak bile kullanıldığına dair söylentiler mevcut.Hal böyle olunca, günümüzde de mide bulantısının bir numaralı savaşçısı olan bir bitki ayrıca kemoterapi tedavisinden sonra gelen mide bulantılarına da iyi geldiği kanıtlanmıştır.2-Kas Ağrılarını Azaltmaya Yardımcıdır.

Zencefilin İnsan Sağlığına 3 Önemli Faydası


Zencefilin aşırı strese maruz kalan kaslara karşı efektif bir bitki olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak günde 2 gram tüketilen zencefil tozunun 11.gün sonunda önemli ölçüde egzersiz yapan insanlar arasında dirsek ağrılarını azalttığı görülmüştür. Zencefilin anlık bir kas ağrı kesici olduğu söylenemez fakat günden güne düzenli bir kullanım sonucunda sonuç alabileceğiniz yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.


3-Kolestrol Seviyesinizi Düşürebilir.

Zencefilin İnsan Sağlığına 3 Önemli Faydası


Yüksek oranlardaki lipoprotein seviyesi, bilinen adıyla kötü kolesterol, kalp krizi riskini tetikleyen en önemli etmenlerden birisidir. Günlük hayatta dikkat etmeden yediğimiz bir çok yiyecek yüksek oranda lipoproteinleri içerir. Diğer bir araştırmaya göre, 45 gün boyunca kötü kolesterol seviyesine sahip 85 farklı kişinin günlük gram zencefil tozu kullanarak, yüksek kolesterol seviyelerini düşürdükleri gözlemlenmiştir.
Sizde faydalı bitkiler arasında yerini her gün sağlamlaştıran zencefili düzenli olarak kullanarak birçok hastalığa ve ağrıya karşı bir tedbir alabilirsiniz. Özellikle zencefilin çay olarak kullanımı çok yaygındır ve ballı zencefil çaylarını hazır olarak veya kendinizde hazırlayarak bu eşsiz bitkinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kaynaklar


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...