Ana içeriğe atla

Borsanın Tarihsel Süreci Hakkında 4 Önemli Bilgi

Borsanın Tarihsel Süreci Hakkında 4 Önemli Bilgi

Herkesin merak ettiği bir soru para nasıl bugün dünyada hakimiyetini sağladı ve normalde değersiz bir kağıt parçası olan para aslında salt halinde değeri olmayan bir şey fakat günümüzde bütün ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz bir meta haline geldi. Kısaca bu süreci etkileyen tarihi olayları sıralayalım;


1-Takas Sistemi

Borsanın Tarihsel Süreci Hakkında 4 Önemli Bilgiİlk olarak, alışveriş için insanlar takas usulü ile ihtiyaçlarını gideriyorlardı. Örneğin, elinde bir kilo nohut mevcutsa ve bunu pirinçle takas etmek istiyorsan pazar yerinde bu şekilde ihtiyacını giderebiliyordun fakat bu sistemin çökmesinin sebebi bir süreden sonra insanların teklif ettiği veya talep olduğu ürünlerin bayağılaşmasıydı kısacası ürünlere değerin takas sisteminde sağlıklı olarak biçilememesiydi. Bunun yerine insanlar değersiz taşları kullanarak başladılar ve bu şekilde pazarlarda ürünlerine değer biçtiler fakat yine bir süre sonra bu taşların ayırt edilememesi ve hızlıca yıpranması bu sisteminde çok uzun sürmemesine neden oldu.
2-Madeni Para ve Borsa Kavramının Başlangıcı
Borsanın Tarihsel Süreci Hakkında 4 Önemli Bilgi
Değerli madenlerle para basılması borsa kavramının önünü açtı.


Milattan önce 1000’li yıllarda Antik Çin’de ilk bronz para kullanılmaya başladı ve birkaç yüzyıl içerisinde bu sistem ilk olarak Hindistan’a oradan Anadolu’ya yayılarak Avrasya boyunca hakim ola bir sistem oldu. Bronz olan madeni paralar yaklaşık beş yüz yıl sonra dönemin güçlü uygarlıkları Romalılar, Persler, Yunanlılar tarafından değerli madenlerle basılmaya başlandı ve tam burada borsa kavramı oluşmaya başladı.Bu uygarlıkların tüccarları değerli madenlerin oranına göre ürünlerine fiyat biçmeye başladı ve dünyanın her yerinde biçilen farklı fiyatlar ile modern borsa kavramının atası olan kur sistemi de böylece oluşmuş oldu.


3-Kağıt Paraya Değerini Veren ŞeyBorsanın Tarihsel Süreci Hakkında 4 Önemli Bilgi
Milattan önce 1000’li yıllarda Antik Çin’de kağıt para kullanımına başlandı.


  Milattan önce 1000’li yıllarda Antik Çin’de kağıt para kullanımına girişilmiş fakat bu girişim pek iç açıcı olmamıştı çünkü insanlar ilk taşlar gibi bunun değerine güvenmiyor ve yöneticiler tarafından çok uzun bir zaman değerli metaller para olarak basıldı ve kullanıldı ancak bir yerden sonra kağıt paraya dünya çapında gelen devlet desteği ile bu sorun çözüldü ve günümüzde ki hakimiyetini kazanmaya başlayarak bugünlere kadar hakim oldu. Bugün bile Amerikan Doları’nı sıradan bir kağıt parçasından farklı kılan tek şey Amerikan Hükümeti’nin üzerindeki damgasıdır.


4-Avrupa Bankalarının Açılışı ve Günümüzde Borsa


Borsanın Tarihsel Süreci Hakkında 4 Önemli Bilgi
 İngiltere’de kurulan merkez bankası altın değerini bir ölçüt haline getirdi.


15.yy’da bir İtalyan Şehir Devleti olan Floransa’da Medici Ailesi, tekstil tüccarlarına yardımcı olmak için uluslararası lokasyonlarda banka şubeleri açtı.Bu şubelerde hesap açılmaya ve kayıt tutulmaya başlandı bu büyük bir atılımdı ve modern bankaların atası sayılabilir fakat ilk modern çapta banka Amsterdam’da 16.yy’da açıldı ve bu bankada ilk kez yabancı kur alışverişi yapılmaya başlandı.Buradaki problem ise enflasyon sorunu oldu örneğin altın değerlerini veya kağıt para değerlerini belirleyecek bir otoritenin eksikliği kurun değerinin sağlıklı belirlenememesine sebep oluyordu.Yüzyıl sonra, İngiltere’de kurulan merkez bankası altın değerini bir ölçüt haline getirdi ve para biriminin altın üzerinden değerlendirilmesiyle kur enflasyonu probleminin de çözümü yapılmış oldu ve 19. ve 20.yy boyunca kağıt paraların değerleri altın değeri standartlarına göre hükümetlerce belirlenmeye başlandı.Geçmişten günümüze takastan kağıt paraya olan yolculuğun ve borsaların aslında temel olarak yine bir takas sistemi olarak fakat kur olarak emtia yerine kağıt paranın kullanıldığını söyleyebiliriz.

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...