Ana içeriğe atla

Cevizin En Önemli 3 Faydası

Cevizin En Önemli 3 FaydasıCevizin En Önemli 3 Faydası


Çoğu kuruyemiş sağlığa faydaları ile bilinir. Ama bunların arasında ceviz çok ayrı bir yere sahip çünkü günlük bir avuç ceviz içi yemenin birçok kanser türüne iyi geldiği ve ayrıca kalp krizi riskini en aza indirdiği yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. İçerdiği manganez, tiamin ve folik asit maddeleri ayrıca yağ yakımına yardımcı olmakla kalmayıp beyin fonksiyonlarını da olumlu yönde etkiliyor. Bu yazımda cevizin insan sağlığına en önemli 3 faydasını sıralamaya çalıştım;


1-Sağlıklı Bir Beyin İçin Ceviz Yiyin


Cevizin En Önemli 3 Faydası
Yüksek oranda polifenol içerir


Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklara karşı cevizin iyi geldiği ispatlanmıştır. Çocukluk ve gençlik döneminde düzenli olarak ceviz tüketiminin ileri ki yaşlarda bu hastalıkların ortaya çıkma riskini minimuma indirdiği görülür. İçeriğinde bulunan polifenol, bir çeşit antioksidan, maddesinin beyinde oluşan iltihaplanmaya karşı panzehir görevi gördüğü ve yaşlılık dönemi hastalıkları olarak bilinen çoğu sinir sistemi rahatsızlıklarına karşı iyi gelerek sağlıklı bir beyin için cevizi vazgeçilmez bir yiyecek sınıfına yükseltiyor.

2- Kalp Krizi Riskini En Aza İndirger


Cevizin En Önemli 3 Faydası
Kötü kolesterolun bir numaralı düşmanıdır


Farklı klinik araştırmaları cevizin kardiyovasküler sistem sağlığı için insan vücudunun en yakın dostu olduğunu bizlere gösteriyor. Yüksek lipoprotein seviyesi (kötü kolesterol) kalp arterlerine zarar vererek kalp krizi riskini büyük oranda arttırır. Klinik bir çalışma sonucu yapılan 13 araştırma sonucu 365 farklı kişi düzenli olarak 1 ile 6 ay arasında ceviz tüketmiş ve bu hastaların genel kolesterol seviyelerinde gözle görülür bir düşüş gözlemlenmiştir.


3-Kilo Vermeye Yardımcıdır


Cevizin En Önemli 3 Faydası
Günlük bir avuç ceviz tüketerek birçok hastalığın önüne geçebilirsiniz


İçeriğinde bulunan yüksek oranda kaliteli yağ ve lif oranı ile bir avuç ceviz gün boyu tok tutarak birçok kilo verme amacıyla düzenlenmiş listelerde en çok tercih edilen alternatiflerden biridir. Kilo vermek isteyen kişilere önerilme sebeplerinden biri ise kaliteli yüksek kalori içeren bir besin olmasıdır. Bu şekilde sağlıklı bir şekilde hem karın tokluğu sağlıyor ve yüksek kalori oranıyla günlük kalori ihtiyacının büyük bir oranda kapatılması yardımcı oluyor.


Cevizin En Önemli 3 FaydasıCeviz, içerdiği birçok mineral ve vitaminle hem kilo almak hem de kilo vermek isteyen birçok kişinin tercihi olan bir besin. Sadece günlük bir avuç ceviz ile siz de çoğu hastalık olasılığını önleyebilir ve ayrıca daha sağlıklı bir hayatın kapısını aralayabilirsiniz.


Kaynakça

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...