Ana içeriğe atla

Hurma Diyeti Nedir?

 

Hurma Diyeti Nedir?
 Hurma lif oranı yüksek, glisemik indeksi düşük bir meyve olduğu için tok tutar ve buna bağlı olarak zayıflamada etkili olur


Son zamanların en çok aranan popüler diyetlerinden biri de hurma diyetidir. Hurma yoğurt diyeti ve hurma süt diyeti olarak da bilinen hurma diyeti hem çok lezzetli hem de besleyicidir. Hurma lif oranı yüksek, glisemik indeksi düşük bir meyve olduğu için tok tutar ve buna bağlı olarak zayıflamada etkili olur. Hurma; demir, potasyum, protein, lif, kalsiyum, B C A vitaminleri içerir.


Hurma Diyeti Nedir?
Hurmanın içinde demir yüksek oranda bulunduğundan kansızlık için hurma doğal bir çözümdür.


Hurma içeriğinde az sodyum ve yüksek potasyum bulunduğu için kalp atışını düzenlemeye ve dolayısıyla tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcıdır. Hurmanın içinde demir yüksek oranda bulunduğundan kansızlık için hurma doğal bir çözümdür. Hurmanın içerdiği çinko, magnezyum, selenyum, K vitamini ve manganez kemik sağlığı için önemlidir. Hurma doğal şeker içerdiğinden enerji verir, vücudu canlandırır. Hurmada antioksidan bulunduğundan her gün birkaç hurma tüketilmesi bilişse işlevi artırır.

Hurma Diyetinin Yapılışı


Hurma Diyeti Nedir?
Bir hafta kadar süre ile uygulanabilen diyette her öğünde 7 adet temiz, kaliteli hurma ve bir kâse yağsız yoğurt (az yağlı inek sütü, keçi sütü veya su da uygundur) tüketilir.


Bir hafta kadar süre ile uygulanabilen diyette her öğünde 7 adet temiz, kaliteli hurma ve bir kâse yağsız yoğurt (az yağlı inek sütü, keçi sütü veya su da uygundur) tüketilir. Hurmaları bir gece önce bir bıçakla yarıp suda bekletin. Suda beklettiğiniz hurmanın laksatif etkisi arttığı için tok tutucu özelliği de artar. Hurma diyeti ile vücudun yağ oranına göre 5-7 kilo verilebilir. Diyeti uygularken rafine ürünlerden, beyaz un ile yapılan ekmekten, tuz ve işlenmiş ürünlerden uzak durun. Tahıl yerine nohut, mercimek, fasulye tüketin. Ayrıca diyeti yaparken bol yeşil sebze, organik domates, balık, doğal kırmızı et, tavuk eti, yoğurt, kefir gibi gıdalar ile ceviz, fındık gibi kuru yemişler tüketin. Diyeti mutlaka egzersizler ile ve günde 2 litre su içerek destekleyin.

Hurma yüksek potasyum, kalsiyum ve doğal şeker içerdiği için aşırı tüketilmesi zarar verebilir. Ayrıca diyabet var ise tüketmeden önce doktora danışılmalıdır.

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...