Ana içeriğe atla

Kitlelerin Psikolojisi Hakkında 3 Faydalı Teori

Kitlelerin Psikolojisi Hakkında 3 Faydalı Teori
Kitlelerin nasıl davrandıkları özellikle 19.yy'dan itibaren çoğu sosyolog ve psikolog tarafından incelenmiştirKitlelerin nasıl davrandıkları özellikle 19.yy'dan itibaren çoğu sosyolog ve psikolog kimseler tarafından ilgiyle incelenmiş ve tartışılır olmuştur. Bu yazımda kitleler psikolojisi hakkında sosyal bilimler alanında isim yapmış 3 farklı bilim insanının teorilerini incelemeye çalışacağım;


Kitlelerin Psikolojisi Hakkında 3 Faydalı Teori
Le Bon 19.yy'da yaşamış önemli bir sosyologtur


1-Gustave Le Bon'un Teorisi


Le Bon'a göre kitleler bir araya geldikleri zaman içgüdüsel olarak bireysel niteliklerinin farkında olmayabilirler. Örneğin, birey halindeyken bazı isteklerini kontrol altına alıp onları sınırlandırabilir fakat Le Bon, kitleler halindeyken bireylerin kendi niteliklerinin pek bir öneminin kalmadığını ve hipnotize olmuş kişiler gibi bireylerin eylemlerinin bilincini yitirdiğini ve bazılarını yücelttiği gibi bazılarını da kolayca alçaltabildiğini savunuyor.
2-McDougall'ın Teorisi


Kitlelerin Psikolojisi Hakkında 3 Faydalı Teori
Sosyal psikoloji üzerine düşünen McDougall duyguların bulaşıcı özelliği üzerinde durmuştur


McDougall, aynı anda aynı duyguları yaşayan birçok insan arasında davranışların bulaşıcı bir nitelik kazandığını ve bireylerin bir duygunun etkisi altında kritik yapma yetilerini kaybedebileceğini, o anda kitle halinde yaşanan ortak davranışlara katılıp aynı duygulara kapılabileciğini söylüyor. Ayrıca, kolektif duyguların karşılıklı etkileşim ile insandan insana bulaşarak daha da yoğunlaşarak oluştuğunu ve kitlelerin bu şekilde daha sağlam bir yapı alabileceğini söylüyor.

3-Freud'un TeorisiKitlelerin Psikolojisi Hakkında 3 Faydalı Teori
Freud ' Grup Psikolojisi ve Ego Analizi' adlı eserinde bu konu üzerine durmuştur


Freud ' Grup Psikolojisi ve Ego Analizi' adlı eserinde şüphesiz birçoğumuzun içinde bazı duyguların mevcut olduğunu söylüyor ve sorduğu şey ise grup halindeyken bu dolaylı dürtülerin birbirine ne ölçüde ve nasıl bulaştığını irdelemesidir. Kitleler halindeyken kısıtlanan süperegonun rafa kaldırılıp id adını verdiği ilkel ego dürtüsünün sahneye çıktığını söylüyor. Kendi benzetmesine göre kişiliğin en derinlerinde mevcut olan bu id kavramı kitleler halindeyken günyüzüne çıkıyor. Bu sebeple insanın anlık ve bastırılmış dürtüleri kalabalıklar halindeyken aktif bir rol oynayabiliyor.


Kitlelerin Psikolojisi Hakkında 3 Faydalı TeoriLe Bon, McDougall ve Freud'un ortak paydada buluştuğu birçok ortak nokta mevcut. Kitleler halinde bireyin baskın duygularının ve dürtülerinin günyüzüne çıkabileceğini ve artık bastırılan duyguların anonimlik durumunda ortaya çıkabileceği genel olarak ortaya konulan bir düşünce olarak görülüyor.
Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...