Ana içeriğe atla

Pandora Kutusu Hikayesi Nedir?


Pandora günümüzde Yunan mitolojisi de geçmekte olan ilk kadın olarak biliniyor. Pandora’nın kutusu ise ilk dünyaya geldiği zaman ona verildiği ve içinde de kötülüklerin bulunduğu da ayrı bir efsane olarak bilinmektedir. Yunan mitolojisi göz önüne alındığında en önemli efsanelerden birisi de Pandora’nın kutusu olmaktadır.Pandora Kutusu Hikayesi Nedir?
Pandora’nın kutusu ise ilk dünyaya geldiği zaman ona verildiği ve içinde de kötülüklerin bulunduğu da ayrı bir efsane olarak bilinmektedir


Efsaneye göre, Yunan tanrısı Zeus nefret ettiği kişilere ceza vermek amacı ile Pandora adında bir kadını kullanmakta olduğunu konu edinmektedir.

Pandora Kutusu Hikayesi Nedir?
Yunan tanrısı Zeus


 Bilindiği üzere her şeyin bir tanrısı olduğu sanılmaktadır. Bu tanrılar sürekli birbirleri ile tartışmakta olup birbirlerini yenmek için sürekli olarak kavga ediyorlardı. Aslında Pandora’ da bu savaşın geçtiği en meşhur efsanelerden birisi olmuştur.

Pandora Efsanesi


Pandora Kutusu Hikayesi Nedir?
Bu efsane de kadın, entrika, intikam ve kötü olmak gibi kavramlar yer alıyor


Pandora efsanesi genellikle kaynaktan kaynağa aktarılmış olduğu için farklı şekillerde anlatılmaktadır. Bu efsane de kadın, entrika, intikam ve kötü olmak gibi kavramlar yer alıyor. Her yerde duymakta olduğumuz Pandora kutusu ise aslında kutu değil çömlek bir kavanoz olmaktadır. M.Ö. 750 yıllarında yaşayan Yunan Hesiodos bu efsaneye eserlerinde yer vermektedir. Diğer bir varsayıma göre ise Yunan mitolojisi Hz. Âdem ile Hz. Havva’yı konu olarak daha farklı bir şekilde Yunan efsanesine aktarılmıştır.


Pandora Kutusu Hikayesi Nedir?
Pandora güzel bir kızdır fakat kalbi yalan ve ihanet ile doludur. Zeus’ta bu kadına tanrıların hediyesi anlamına gelen Pandora ismini vermiştir

Efsaneye göre, insanlığı koruyan Prometheus Zeus’a ait olan bilgelik ateşini çalıyor, işte olay da tam burada başlıyor. Zeus erkek dünyasında huzurları kaçırmayı planlamaktadır. İnsanların koruyucusu Prometheus ateşi çalıp insanlara verince Zeus’ta onlardan intikam almak ister. Oğlu Hephaistos demir kralı olmaktadır. Oğlundan demirden bir kadın yapmasını ister, oğlu da bunun üzerine kadını yapar. Bu kadın toprak ve sudan da oluşmaktadır. Kadını köpek gibi bir yürekten ve tilki gibi bir huydan oluşturmuşlar. Pandora güzel bir kızdır fakat kalbi yalan ve ihanet ile doludur. Zeus’ta bu kadına tanrıların hediyesi anlamına gelen Pandora ismini vermiştir. Bu kadın, erkek dünyasına yollanan ilk kadın olacaktır. Zeus Pandora’ ya bir kutu verir ve bu kutunun asla açılmaması gerektiğini söyler.
Pandora Kutusu Hikayesi Nedir?
Pandora’nın kutusunun diğer adı mutluluk kutusudur. Bu kutunun gösterişine kanan Pandora kutuyu açınca tüm kötülük ortaya yayılırPrometheus’tan intikam almak için kardeşini kullanmaya kalkan Zeus Epimetheus’a kızı hediye eder. Epimetheus sayesinde topluma yerleşen Pandora insanlar arasına yerleşir. Bir süre sonra Epimetheus Pandora’ya âşık olur ve evlenirler. Bir süre sonra Zeus Pandora’nın verdiği kutuyu merak etmesini sağlar ve kutuyu açtırır. Pandora’nın kutusunun diğer adı mutluluk kutusudur. Bu kutunun gösterişine kanan Pandora kutuyu açınca tüm kötülük ortaya yayılır. Ölümler, hastalıklar ve öfkeler her yere yayılır. Pandora korku ile kutuyu kapatır fakat kutudan sadece kötülüklere karşı savaşmak için oluşturulan umut çıkamaz. Bu kutuya umudun konulmasının amacı ise Zeus, insanlar kötülükleri yaşarken asla hayattan vazgeçmemelidir. Bundan dolayı umudu da o kutuya yerleştirmiştir. Zaten umutsuz yaşam olmaz, deyimi de bu efsaneden gelmektedir. Günümüzde Pandora kutusunda bulunan umuttan dolayı bu kutu evlilik kutusu olarak da anılmaktadır.Sosyal Medya Hesaplarınızdan Paylaşarak Destek Olabilirsiniz

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...