Ana içeriğe atla

Whatsapp Uygulamasının Hikayesi Nedir?

Günümüzde birçok özelliği ile haberleşme alanında bir uygulama olmaktan çıkan ve birçok özelliği sunmasıyla beraber birçok akıllı telefon kullanıcısının tercihi olan Whatsapp uygulaması vazgeçilmez olmayı sürdürüyor.


1-Kurulma Hikayesi


Whastapp Uygulamasının Hikayesi Nedir?
Kurucular Brian Acton vee Jan Koum


2009 yılında Brian Acton ve Jan Koum adlı iki eski Yahoo şirketinin çalışanı tarafından kurulmuştur. 2007 yılında çalıştıkları kurumdan ayrılan ikili iş arası olarak birlikte Güney Amerika seyahati düzenledi ve uygulamanın isminin belirlenmesinde bu seyahatın etkili olduğu söyleniyor. 2009 yılından itibaren  İphone telefonlarının popülerliğinin ve satış rakamlarının rekor derecesinde artmasıyla, uygulama geliştirme sektörü de yazılım alanında at koşturan çalışanlar tarafından bir fırsat olarak değerlendirildi. Acton ve Koum ikilisi 2009 yılında RentACoder.com adlı sitenin sahibi Igor Solomennikov ile tanıştılar ve uygulamaları için bir sunum yaptılar ve Apple Store'da uygulamalarını yayınladılar. İlk aşamada ikisininde Yahoo şirketinden aldıkları 400.000$ dolar tazminat miktarı onlara yardımcı oldu.Whastapp Uygulamasının Hikayesi Nedir?
Yeni akıllı telefon devrinde ücretsiz olması ve internet üzerinden mesajlaşma uygulaması olarak diğer rakiplerinden sıyrılarak kısa zamanda birçok yatırımcınında dikkatini çekti2-Yaşanan Sıkıntılar ve Gelen İlk Yatırımlar


Whastapp Uygulamasının Hikayesi Nedir?
2011 yılında Apple Store, Whatsapp uygulamasını gelmiş geçmiş en önemli 20 uygulama listesine aldı.


Yayınlandıktan sonra Apple tarafından ilk sürümünde kullanıcılardan sıkça uygulamanın çöktüğüne dair geri dönüşlerin oldu. Koum yaşanan bu sıkıntılar yüzünden projeden vazgeçmeyi sıkça dile getirmiş fakat ortağı Brian Acton onu sürekli motive ederek birkaç ay daha geliştirmeyi ve uygulamanın yayında kalmasının taraftarı olmuştur. Birkaç ay içinde yapılan geliştirmelerle Whatsapp 2.0'ın teknik problemleri giderildi. Yeni akıllı telefon devrinde ücretsiz olması ve internet üzerinden mesajlaşma uygulaması olarak diğer rakiplerinden sıyrılarak kısa zamanda birçok yatırımcınında dikkatini çekti çünkü sms ile haberleşmenin maddi yükümlülüğünün yerine sadece internet paketi üzerinden sorunsuz haberleşme sağlaması ve gün geçtikçe kendini yenilemesi uygulamanın popülerliğini ve gelen talebi inanılmaz ölçüde arttırdı. Bu yeniliklerden resim paylaşabilme özelliği Aralık 2009 gibi erken bir dönemde sorunsuzca eklendi ve 2011 yılında Apple Store, Whatsapp uygulamasını gelmiş geçmiş en önemli 20 uygulama listesine aldı.


3- Uygulamanın Facebook Tarafından Alınması ve Günümüz


Whastapp Uygulamasının Hikayesi Nedir?
Şu an dünyada yaklaşık 450 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor ve her ay uygulamayı kullanan kişi sayısı milyon rakamlarına ulaşıyor.


Facebook, 19 Şubat 2014 tarihinde Whatsapp uygulamasını satın aldı. Bu satın alma ile Facebook, Whatsapp uygulaması için toplamda 19 milyar dolar gibi bir meblağ yatırımda bulundu. Bu teknolojik alanda girişimle kurulmuş şirketler tarihinde yapılan en pahalı antlaşma olarak rekorunu koruyor. Bu anlaşmadan sonra ortaklardan Jan Koum, Facebook'un yönetici kadrosuna katıldı ve Whatsapp uygulamasının getirisi günümüzde de hala popülerliğini koruyor. Şu an dünyada yaklaşık 450 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor ve her ay uygulamayı kullanan kişi sayısı milyon rakamlarına ulaşıyor. Bu iki şirketin birleşmesiyle sunulan hizmetlerin benzeşmesi ve dünya çapında birçok insanın internet üzerinden bağlantı kurması,etkileşim sayısı sorunsuz bir şekilde sürüyor. Bu yatırımın Facebook açısından karşılığını bulduğu şüphe götürmez bir gerçek gibi görünüyor.


Kaynak Olarak Kullanılan Siteler


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...