Ana içeriğe atla

Borsa ve Hisse Senedi Nedir?


Borsa ve Hisse Senedi Nedir?


Borsa ve Hisse Senedi Nedir
Borsa deyince Türkiye'de daha çok hisse senetleri akla gelirBorsa, belirli kuralları olan, sermaye piyasası ürünlerinin alınıp satıldığı, organize bir piyasadır. Aynı zamanda alternatif bir yatırım aracıdır. Borsayı bir bütün yapan birçok yatırım ürünü vardır, bunlar; tahvil, bono, hisse senetleri, türev araçlar, vadeli işlem sözleşmeleri gibi ürünlerdir. Bunların hepsi borsayı oluşturan unsurlardır. Ama borsa deyince Türkiye'de daha çok hisse senetleri akla gelir.

Hisse Senedi Nedir?


Borsa ve Hisse Senedi Nedir
Halka arz olan hisse senedini de satın almamız için borsa bize aracılık eder


Hisse senedi, şirketlerin ortaklık yapısını temsil eden kıymetli evraklara denir. Hisse senedi almak için bir hisse senedinin halka arz olması gerekir. Halka arz olan hisse senedini de satın almamız için borsa bize aracılık eder.

Halka Arz Nedir?


Borsa ve Hisse Senedi Nedir
Halka arz olmuş olan bir hisse senedinin de borsadan hissesi alınabilir


İnsanlar bir şirketin hisse senedini satın almak istediğinde, şirketin kapısını çalıp ben sizin hissenizi almak istiyorum ya da telefonla arayıp yüzde 1 hisse senedinizi almak istiyorum diyemez. Bu şirketin halka arz olmuş olması gerekir. Halka arz olmuş olan bir hisse senedinin de borsadan hissesi alınabilir.Halka Arza Sunulmuş Bir Şirket Var, Ben Bunun Hisse Senedini Almak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?

 
Borsa ve Hisse Senedi Nedir
Temettü, ortaklarına kar payı dağıtıyor anlamında kullanılır, hisse senedi olan kişi de bu şirketin kar payından hakkı olanı almış olarak para kazanır


Bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekir. Şirketi iyi incelemiş olmak gerekir çünkü borsada para kazanılacağı gibi para kaybı da mümkün. O yüzden temkinli olması gereken bir yatırım ürünüdür aslında. Genel olarak dünya ekonomisinden, ülke ekonomisine ve şirket dinamiklerinden haberdar olmak gerekir, takip etmek gerekir. Bu tarz konular hisse senetlerini oldukça etkileyebilir.


Bir Şirketin Hisse Senedi Nasıl Değerlenir?


Şirket büyük bir anlaşma yaptığında, para kazandığında senet değerlenir. Bunlardan kazanç sağlanabileceği gibi aynı zamanda şirketin senelik açıkladığı karlardan da kar payı yani temettü alabilme imkanı da oluyor. Bunlarda kişinin karı oluyor. Temettü, ortaklarına kar payı dağıtıyor anlamında kullanılır, hisse senedi olan kişi de bu şirketin kar payından hakkı olanı almış olarak para kazanır.

Nasıl Borsada İşlem Yaparım?


Borsa ve Hisse Senedi Nedir


Bankaya gidip yatırım hesabı açabilirsiniz veya aracı şirketlere de başvurabilirsiniz. Ardından borsada alım satım yapmaya başlayabilirsiniz. Mobil bankacılık, telefon bankacılığı ile al sat yapabileceğiniz gibi şubelerden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Son Yazılarımız


Kriptoloji Nedir

Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır
Sosyal Medya Hesaplarınızdan Paylaşabilirsiniz


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...