Ana içeriğe atla

Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri Hakkında Bilgiler?

Doğu Türkistan ve bilinen diğer adıyla Xinjiang Uygur Bölgesi Asya'nın kalbinden uzanan bir coğrafyada yer alıyor. Bu coğrafi alanın genişliği yaklaşık 1,626,000 km2 kaplıyor. Doğu Türkistan çeşitli bir coğrafi yapıya sahiptir. Büyük çöller, devasa dağlar ve güzel göller ve nehirlerle çevrilidir. Bu coğrafyanın insanlarını yakından tanıyalım.


Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri Hakkında Bilgiler
Doğu Türkistan ve bilinen diğer adıyla Xinjiang Uygur Bölgesi Asya'nın kalbinden uzanan bir coğrafyada yer alıyor 


Doğu Türkistan Uygur Türkleri Hakkında Bilgi


Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri Hakkında Bilgiler
Bu halkın İslam ile tanışma süreci ise 10.yy'a dayanıyor

Günümüzde Doğu Türkistanda 11.8 milyon Müslüman,Türk nüfusu var ve bunun 8 milyon kişilik büyük bir kısmını Uygur Türkleri oluşturuyor. Burada yaşayan bu halkın tarihi hakkında ise kaynaklar 4000 yıl öncesinden beridir bu insanların Orta Asya sakini olduklarını söylüyor. Bu halkın İslam ile tanışma süreci ise 10.yy'a dayanıyor. 934 yılında Karahanlılar İslam ile tanışıyorlar ve başkenti Kaşgar olan bu devlet Orta Asya'da o dönem için çok güçlü bir devlet. Siyasi ve ekonomik olarak eli güçlü olan bir devlette ilim faaliyetleri daha rahat ve yoğun olduğu için bugün bile andığımız Kaşgarlı Mahmud, Yusuf Has Hacip ve daha nice ilim adamlarının yetişmesi için elverişli bir zamandı. İşte bugün Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerinin büyük oranda Müslüman bir popülasyona sahip olmasının sebebidir. Uygurlar inandıkları değerlere ve geleneklerine çok bağlı bir halk olduklarını yıllarca Çin tarafından uygulanan baskılara rağmen tarihe kanıtlamışlardır. Biraz da Çin ile Uygur Türkleri arasında bugün de yaşanan sıkıntıların tarihine kısa bir göz atalım.


Çin ile Doğu Türkistan Arasındaki İlişkiDoğu Türkistan ve Uygur Türkleri Hakkında Bilgiler
1955 yılında o zaman ki Çin Halk Cumhuriyeti'nin lideri Mao Zedong tarafından 'Uygur Özerk Bölgesi' konumuna getirilmiştir


Bağımsız Uygur Türklerinin kurduğu krallık 1876 yılında Çin topraklarında hüküm süren Mançu İmparatorluğu tarafından işgal edilmiş ve 8 yıl süren kanlı savaşlar sonucunda bu bölgeyi ele geçirmiş ve bu coğrafya ya Xinjiang (Yeni Bölge) adını vermiştir. 1884 yılından itibaren Çin ile Uygur Türkleri arasındaki mücadele bugüne kadar güç, kültür ve diğer alanlarda baskı kurmaya çalışma amacıyla hiçbir zaman hız kesmedi. 1911 yılında Çinli milliyetçilerin Mançu hükümetini devirmesiyle  Doğu Türkistan'ın yönetimi bu yeni hükümete geçti. Yabancı bir kültür dayatmasından kurtulmak isteyen Uygur Türkleri 1933 ve 1944 yıllarında iki defa ayaklanarak bir bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetini kurdular. Bu cumhuriyet ise 1949 yılında Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından ele geçirilerek Çin'e tekrar bağlandı ve 1955 yılında o zaman ki Çin Halk Cumhuriyeti'nin lideri Mao Zedong tarafından 'Uygur Özerk Bölgesi' konumuna getirilmiştir ve günümüzde de Doğu Türkistan'ın Çin karşısında ki bu durumu devam etmektedir.


Günümüzde Doğu TürkistanDoğu Türkistan ve Uygur Türkleri Hakkında Bilgiler
'Çin toprağımı,sesimi ve özgürlüğümü çaldı' yazan pankartlı bir Uygur Türkü genç

Çin Hükümeti bu bölgedeki insanların dinini özgürce yaşamasını engelleyen politikalar gütmektedir. Camilerin kapatılması, kadınların başörtüsü takmasının yasaklanması vb. birçok insan haklarını ihlal eden yaptırımlarıyla büyük bir potansiyeli olan Doğu Türkistan üzerinde asimilasyon uyguluyor. Umulur ki dünyada bir gün bu tip özgürlükleri kısıtlayıcı politikalar ve faaliyetler son bulur.
Sosyal Medya Hesaplarından Paylaşabilirsiniz

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...