Ana içeriğe atla

İllüstrasyon Nedir?

İllüstrasyon Nedir?
İllüstrasyon kelimeleri, metinleri görseller yardımı ile desteklemek anlamına gelir






İllüstrasyon Nedir?
Üç çeşit illüstrasyon yöntemi bulunmakta olup sıklıkla karşımıza çıkmaktadır

İllüstrasyon Nedir?




İllüstrasyon kelimeleri, metinleri görseller yardımı ile desteklemek anlamına gelir. İllüstrasyon hazırlanırken genellikle çizimler, boyalar ve bilgisayar kolajları gibi programlardan yararlanılarak çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Üç çeşit illüstrasyon yöntemi bulunmakta olup sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.



İllüstrasyon Nedir?
Diğer yöntemlerden farklı olarak bilimsel illüstrasyonlarda abartmaya yönelim bulunur



Günümüzde en çok kullanılan illüstrasyon yöntemi, reklam illüstrasyonu olmaktadır. Buna göre bu yöntem sayesinde tanıtım çalışmaları oluşturmakta olup sinema sektöründe çok fazla kullanılır. Moda amacıyla da kullanılan illüstrasyon türüdür. Diğer bir yöntem ise yayın illüstrasyonudur. Bu yöntem ele alındığında karşımıza daha çık basım, kitap ya da makale işleri çıkar. Bu dallarda bu yöntem sayesinde duyguyu dışa vurmak amaçlanmaktadır. Son yöntem ise bilimsel illüstrasyonlar olmakta. Bu yönteme göre görsel daha çok öğreticilik amacı ile tercih edilir. Diğer yöntemlerden farklı olarak bilimsel illüstrasyonlarda abartmaya yönelim bulunur.



İllüstrasyon Araçları Nelerdir?




İllüstrasyon projelerinde kalem, pergel ya da makas gibi kırtasiye gereçlerinin yanı sıra slayt projektörü ve sabitleyici sprey illüstrasyon, bilgisayar kullanılmaktadır. Bunlar dışında farklı kağıt türleri oldukça sık kullanılmaktadır. Fotoğraf doğadaki bir manzaranın uygun bir perspektifle yakalanmasıyla en güzel şekline kavuşabilir. Ancak illüstrasyon için sıradan doğa sınırlarının mevcudiyeti yoktur o yüzden uçsuz bucaksız bir hayal dünyasına sahip bireylerin ellerinden ne gibi şaheserlerin çıkacağını bilemeyiz. Bu nedenle de illüstrasyon sanatçıları her sene çıkaracakları inanılmaz işlerle bizi şaşırtabilirler. İllüstrasyon sanatını bir hayal alemine benzetebiliriz yani günlük hayatta gözümüzle gördüğümüz gerçekliğin abartılarak kağıt üzerine yansıtılması fakat normalde olandan farklı olarak çizgilerin bu sanatta hakim olması gibi bir durum söz konusudur. Aşağıda örnek illüstrasyon çalışmalarını görebilirsiniz; 


İllüstrasyon Nedir?


İllüstrasyon Nedir?




Son Yazılarımız

Evanjelizm Nedir?

Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı

Ramen ve Noodle Nedir


Sosyal Medya Hesaplarınızdan Paylaşabilirsiniz


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...