Ana içeriğe atla

Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı?
Suriye İç Savaşı bizim için çok büyük bir öneme sahip. Sadece bir komşu ülkemiz olması açısından değil, sınır güvenliği ve terör örgütleri açısından büyük önem teşkil ediyor. Oradaki karışıklık, bizim ülkemizde mülteci ve daha rahat dolaşan terör örgütleri anlamına geliyor. Bu bakımdan son 5-6 yıllık süreç ülkemiz için çok önemli.Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı?


Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı?Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı?
Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesi ile birlikte Arap baharı olarak adlandırılan bir süreç başladıHer Şeyin Başlangıcı


Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı?
Suriye İç Savaşı 15 Mart 2011'de başlamıştır


Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesi ile birlikte Arap baharı olarak adlandırılan bir süreç başladı. Hüsnü Mübarek tam 30 yıldır iktidardaydı. Onun devrilmesi neredeyse tüm bölgeyi etkiledi. Bu olay daha sonraları Kaddafi’nin dahi ölümüne sebep oldu. Halk artık tabiri caizse uyanıyor, ayaklanıyordu.Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı?
Dera bölgesi civarında başlayan ayaklanmaya katılanların çoğu zaten seyyid ve kalabalık bir aileye sahiptirKader Duvarla Değişti


Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından Suriye’de telefonla konuşan iki doktor bu olayı değerlendirip ardından darısı başımıza diye ekliyor. Daha sonra bu iki kadın doktor istihbarat olarak tutuklandı ve saçları sıfıra vuruldu. Bu kadınların akrabalarından 12-13 tane çocuk daha sonra duvarlara “Halk, düzenin değişmesini istiyor.” Sloganını yazıyor. Bu çocuklar da yakalanıp istihbarat tarafından gözaltına alınıp bir de üstüne çok ağır işkenceler yapınca bölgedeki aşiretler ayaklanıyor. Bu olaylara karşı binlerce kişi artık sokaklarda protesto ediyor. Dera bölgesi civarında başlayan ayaklanmaya katılanların çoğu zaten seyyid ve kalabalık bir aileye sahip. İşte bundan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Dera şehrinde insanlar ayaklandı, istihbarat ve polis karşılık verdi. İnsanlar öldükçe daha büyük ayaklanmalar çıktı. Sonunda tüm ülkeye yayıldı. Bu ayaklanma artık Esad’ı istemediğini cesurca haykırabiliyordu. Bunun sonucu olarak şehirler bombalandı, on binlerce insan öldü.

Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı?
Suriye İç Savaşı'nda tarafları ve hakim oldukları bölgeleri gösteren bir harita


Bize Ne(!)


Öncelikle Türkiye zaten kendi yanı başımızda yaşanan böyle bir trajediye sessiz kalamazdı. İşin insanlık boyutu bir yana sınır güvenliği açısından da büyük bir tehdit idi. Üstelik bir de Suriye’nin kuzeyinde yıllardır faali olan terör örgütü PKK var. Şimdi bunlar çok daha rahatlardı. Bir de tüm bunların üzerine sınırda keşif yapan Türkiye uçağı düşürülünce artık bizim de müdahil olmamız şart oldu. Bundan sonra Suriye iç savaşı iç savaş olmaktan çıktı. Suriye zaten tam olarak toprak bütünlüğünü sağlayamamış bir ülkeydi. Şimdi daha da büyük bir tehlikede. Türkiye olarak biz de Esad yönetiminin düşmesini hedefleyen bir dış politika izliyoruz. 


Son Yazılarımız

Evanjelizm Nedir?

Suriye İç Savaşı Nasıl Başladı

Ramen ve Noodle Nedir
Sosyal Medya Hesaplarınızdan Paylaşabilirsiniz


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...