Ana içeriğe atla

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu Nedir
Findeks kredi notu belirlenirken, kredi veya kredi kart borçlarını, düzenli ödenip ödenmediği, yasal takip olup olmadığı gibi bankaları yakından ilgilendiren ve kredi taleplerinde karar vermede büyük önem taşıyan bilgiler yer almaktadır.


Bankalar, kendilerine yapılan kredi müracaatlarında, müşterilerinin geçmiş finans performanslarına bakarak karar verirler. Findeks, kişilerin tüm finans geçmişlerini ve performanslarını değerlendirip bir kredi notu şeklinde yansıtırlar. Bankalarda Findeks kredi notuna göre kredi taleplerine cevap verirler. Findeks kredi notu nedir? Neye göre belirlenir? Gibi sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.
Findeks Kredi Notu Nedir
Findeks kredi notu 0 – 1900 arası rakamlarla ifade edilir. Bu rakamlar, müşterinin risk değerleridir

 Tüm bankalar, kişi veya kuruluşların bankalarla olan bankacılık işlemlerini düzenli olarak Kredi Kayıt Bürosuna gönderirler. Kredi Kayıt Bürosunun bir hizmet grubu olan Findeks’te, bankalara yardımcı olmak için kişi veya kurumların banka performanslarını gösteren bilgileri, uyguladığı değerlendirme kriterleri sonrası son haline getirip, kişi veya grupların nasıl bir risk taşıdığını gösteren bir kredi notu belirler. Bankalarda bu notlara göre müşterilerinin taleplerine cevap verir. Findeks kredi notu belirlenirken, kredi veya kredi kart borçlarını, düzenli ödenip ödenmediği, yasal takip olup olmadığı gibi bankaları yakından ilgilendiren ve kredi taleplerinde karar vermede büyük önem taşıyan bilgiler yer almaktadır.

Findeks Kredi Notu Nedir
Findeks kredi notunu öğrenmemizin, bankalara yapacağımız kredi taleplerinde bizi neler beklediğini, kredi talebimize verilecek cevabı kestirmemize yardımcı olacaktır.Findeks kredi notu nedir? Konusunda diğer önemli bir nokta ise kredi notlarının en aşağı ve en yukarı not değerleridir. Findeks kredi notu 0 – 1900 arası rakamlarla ifade edilir. Bu rakamlar, müşterinin risk değerleridir.  Findeks kredi notu 0-799 arası olanlar çok riskli grubunda yer alırken, 800 – 1299 arası olanlar orta riskli olarak adlandırılmaktadır. Yine Findeks kredi notu 1300 – 1499 arası olanlar az riskli olarak adlandırılırken, 1500 – 1699 iyi, 1700-1900 arası kredi notu olanlar ise çok iyi anlamına gelmektedir. Bankalar kredi verirken müşterilerinin kredi notunun 1200 ve üstü olmasına dikkat ederler. Kredi notu 1200’den aşağı olanlardan ise kefil veya ipotek isteyebilirler. Çok riskli grup dediğimiz ve kredi notu 0-799 arası olanların bankalardan kredi çekmeleri çok zordur. Yukarıda her bireyin bir kredi notu olduğunu söylemiştik. Findeks kredi notunu öğrenmek isteyenler Findeks ’in web adresine girerek ücret karşılığında kredi notunu öğrenebilirler. Özellikle ticaret yapan kişiler, ticaret yaptıkları ve vadeli mal verdikleri kişilerin de kredi notlarını Findeks ‘in web adresinden öğrenme şansları vardır. Böylece vadeli satışlarda daha sağlıklı kararlar verebilir.

Findeks Kredi Notu Nedir
Findeks ’in web adresine girerek ücret karşılığında kredi notunu öğrenebilirlerFindeks kredi notu nedir? Makalemize son olarak, Findeks kredi notunu öğrenmemizin, bankalara yapacağımız kredi taleplerinde bizi neler beklediğini, kredi talebimize verilecek cevabı kestirmemize yardımcı olacaktır.Son Yazılarımız


Ünlü Leh Birliği Kanatlı Hussar Süvarileri Hakkında Bilgiler

Ev Ekonomisi Yapmanın Püf Noktaları

Düzenli Balık Tüketiminin İnsan Vücuduna Faydaları
Sosyal Medya Hesaplarınızdan Paylaşabilirsiniz


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...