Ana içeriğe atla

Barok Mimarisi Hakkında Bilgiler Nelerdir ?


Barok Mimarisi Hakkında Bilgiler Nelerdir ?


Barok Mimarisi Hakkında Bilgiler Nelerdir ?
Barok mimarisi 16.yy ve 17. yy arasında  mimari ve sanat alanında süslemenin aşırıya kaçtığı ve Rönesans döneminin sanatının daha bozulmuş ve abartılmış bir halidir. Protestan Reformu ve Katolik kralların ilahi hakkının felsefesi tarafından körüklenen 17. ve 18. yüzyıllarda, güçlerini sergileme ihtiyacını hissedenler tarafından çalkantılı ve egemen bir mimari olmuştur. 1600 ve 1700'lü yıllarda askeri tarihin bize gösterdiği üzere barok mimarisinin oluşmaya başladığı dönemler , aristokrasi ve Katolik Kilisesi için hakimiyetin yeniden kazanılması ve iktidarın merkezileştirilmesi zamanıydı.


Barok Kelimesinin Anlamı Nedir ?Barok Mimarisi Hakkında Bilgiler Nelerdir ?
Barok mimarisi her zaman son derece süslü bir yapı da olsa da, birçok yönden tarihsel ifadeyi bünyesinde içeren bir mimaridir


Barok kelimesi, Portekizce bir  kelime olan  barroco kelimesinden gelir ve anlamı kusurlu incidir. Barok incisi, süslü kolye ve 1600'lü yıllarda popüler olan gösterişli broşlar için favori olan bir değerli taştı. Çiçek tasarımına ve bukle yapmaya doğru  yönelen bir eğilim,  takıların resim, müzik ve mimari gibi diğer sanat alanlarına da girişini hızlandırdı. Yüzyıllar sonra, eleştirmenler bu abartılı zamana bir isim koyduğunda ise , Barok  kelimesini alaycı bir şekilde kullanmıştır. Tabi bugünden bakıldığın dönemi tanımlayan bir isimdir.


Barok Mimarisini Tanımlayan ÖzelliklerBarok Mimarisi Hakkında Bilgiler Nelerdir ?
karmaşık şekiller, aşırı süsleme ve  genellikle altınla yaldızlı işlemeler, klasik olarak düz olan eğri çizgilerle büyük eliptik formlar,  bükülmüş kolonlar, büyük merdivenler yüksek kubbe, ve süslü açık alınlıklar şeklinde sıralanabilirBarok döneminde yapılmış bir Roma-Katolik Kilisesi olan,  Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Saint-Bruno Des Chartreux Kilisesi,  1600 ve 1700'lerde inşa edildi ve tipik Barok dönemi özelliklerinin çoğunu yansıtan bir mimari yapıdır.  Bu özelikler ise,   karmaşık şekiller, aşırı süsleme ve  genellikle altınla yaldızlı işlemeler, klasik olarak düz olan eğri çizgilerle büyük eliptik formlar,  bükülmüş kolonlar, büyük merdivenler yüksek kubbe, ve süslü açık alınlıklar şeklinde sıralanabilir.
Barok Mimarisi Hakkında Bilgiler Nelerdir ?
Ayrıca,  Barok tarzı unsurları Avrupa'ya ait olmakla birlikte Avrupalılar dünyayı fethettikçe Amerika'ya gittiğinde. Amerika Birleşik Devletleri bu dönemde henüz sadece kolonileşmekteydi, bu yüzdenn "Amerikan Barok"  tarzı yoktur. Barok mimarisi her zaman son derece süslü bir yapı da olsa da, birçok yönden tarihsel ifadeyi bünyesinde içeren bir mimaridir.İtalyan Barok Mimarisi


Barok Mimarisi Hakkında Bilgiler Nelerdir ?Dini mimaride, Rönesans iç mekanlarına Barok ilaveler genellikle bir kilisede yüksek sunak üzerinde orijinal  bir ciborium olarak adlandırılan süslü bir baldachin (baldacchino) içerir. Rönesans dönemi Aziz Petrus Bazilikası için Gianlorenzo Bernini (1598-1680) tarafından tasarlanan baldacchino, Barok tarzı bir binadır. Süleyman Tapınağı  sütunlarında yükselen sekiz katlı ,( c. 1630 ) bronz parçası aynı zamanda hem heykel hem de mimaridir ve bu da Baroktur. Aynı coşkunluğu Roma'daki popüler Trevi Çeşmesi gibi dini olmayan yapılarda da görebiliriz.

Fransız Barok MimarisiBarok stili Fransa'da daha fazla tutuldu, ve daha büyük ölçekli oldu. Cömert detaylar bolca kullanılırken, Fransız binaları genellikle simetrik ve düzenli bir yapıya sahipti. Örneğin ünlü  Versailles Sarayı bir dönüm noktası örneğidir. Sarayın Büyük Aynalar Salonu'nda koridor boyu simetrik bir düzen hakimken tavanda çok daha abartılı ve süslemeli bir mimari görürüz. 


İngiliz Barok Mimarisi

Barok mimarisi, 1666'da Londra'da yaşanan Büyük Yangın Olayından sonra İngiltere'de yayılmaya başlamıştır. İngiliz mimar Sir Christopher Wren (1632-1723) ve eski İtalyan Barok ustası mimar Gianlorenzo Bernini ile tanışarak ve ortak bir işbirliği kurarak  şehri yeniden inşa etmeye başlamışlardır. Wren Londra'yı yeniden tasarlarken Barok stilini kullanmıştır,  bunun  en iyi örneklerinden birisi ise Londra için  ikonik bir yapı St. Paul Katedralidir.

Barok Mimarisi Hakkında Bilgiler Nelerdir ?
Barok stili mimarinin Osmanlı İmparatorluğu'na 18.yy'ın ikinci yarısından itibaren gelişini tam anlamıyla olmasa bile teknik etkilerini dönemin eserlerinde görüyoruzAlmanya,  Belçika,  İspanya gibi diğer Avrupa ülkelerinde de barok dönemini yansıtan ikonik eserler 16. ve 17. yüzyıllar boyunca inşa edilmiştir. Bizim dilimize göre daha çok şatafatlı olarak çevrilebilecek düzeyde ve abartılı motifler kullanılmıştır. Bir diğer sıkça ortak olarak eserlerde görülen özellik ise girintili ve çıkıntılı motiflerin mimari yapılarda gözle görülür bir biçimde artışıdır. Ayrıca,  Barok stili mimarinin Osmanlı İmparatorluğu'na 18.yy'ın ikinci yarısından itibaren gelişini tam anlamıyla olmasa bile teknik etkilerini dönemin eserlerinde görüyoruz. İstanbul’da barok tarzından esinlenilerek yapılan mimari eserler : Nuruosmaniye Camii, Ortaköy'de bulunan camiler, Selimiye Camisi ve Kışlası ve  Nusretiye Camisi olarak gösterilebilir.


Son Yazılarımız


İlk Önce Hangi Yazılım Dilini Öğrenmeliyim ?

Yerli Otomobil TM-480 İle İlgili Özellikler Nelerdir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?
Sosyal Medya Hesaplarınızdan Paylaşabilirsiniz


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...