Ana içeriğe atla

Sanal Para Birimi Bitcoin Nedir ?

Sanal Para Birimi Bitcoin Nedir ? 


Sanal Para Birimi Bitcoin Nedir ?
Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto rumuzlu bir şahıs tarafından bir “protokol” şeklinde bir manifesto ile yayınlandı


Bitcoin, 2008 yılında  Wall Street'in büyük bankalarının borç alanların parasını kötüye kullanmakla suçladığı  zamanlarda müşterilerini ikiye katladı ve sistemini güçlendirdi, kafalarda ki soru işaretlerini ise bu dönemde giderdi. Bitcoin öncülerinin temelde amaçları  satıcıyı görevlendirmek, aracıları elemek, faiz ücretlerini iptal etmek, finansal işlemleri  şeffaflaştırmak, yolsuzlukları kesmek ve ücretleri düşürmekti. Paranızı kontrol edebileceğiniz ve neler olduğunu anlayabileceğiniz merkezi olmayan bir sistem oluşturdular. Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto rumuzlu bir şahıs tarafından bir “protokol” şeklinde bir manifesto ile yayınlandı. Bu protokole göre; Bitcoinler kişiler arasındaki veri paylaşım ağını yani ingilizce de peer-to peer biçimini temel alan ve herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilemeyen, işlem ücreti oranlarının da oldukça düşük olduğu otoritelerden  bağımsız dijital bir para birimidir.
Sanal Para Birimi Bitcoin Nedir ?
Dell, Expedia, PayPal ve Microsoft gibi milyar dolarlık işletmeler de Bitcoin'in yayılımını savunuyorBitcoin nispeten kısa bir sürede piyasaya giriş yaptı denilebilir çünkü asırlardır oturmuş bir parasal düzen sisteminde 10 yılda buralara gelmek büyük bir başarıdır. Geçerliliği ise günden güne büyümekte. Dünyanın her yerinde, REEDS'den kuyumcular, ABD'de büyük bir mücevher zinciri olan Varşova'daki özel bir hastaneye kadar , bitcoinin geçerliliğini kabul ediliyor. Dell, Expedia, PayPal ve Microsoft gibi milyar dolarlık işletmeler de var. Web siteleri bitcoin destekli açıklamalar yapıyor, Bitcoin Dergisi gibi yayınlarda haberlerini  yayınlıyorlar, forumlar da kripto para birimini ve birimlerini tartışıyorlar ve madeni paralar ile takas edilebiliyor. Uygulama programlama arayüzüne (API), fiyat endeksine ve döviz kuruna sahip olan uygulamalar yazılıp geliştiriliyor.

Bitcoin Aslında Nedir ?


Sanal Para Birimi Bitcoin Nedir ?
 Bitcoin değiş-tokuşu,  benzer bir eşler arası bilgisayar ağında gerçekleştirelerek güvenli bir yoldan transfer sağlanır


En basit haliyle, Bitcoin ya sanal para birimidir. Çek, bağlantı veya nakit ile işlem yapabilirsiniz. Ayrıca alıcıyı imzanız ile yönlendirdiğiniz Bitcoin (veya BTC) 'yi de kullanabilirsiniz. Bu, 16 farklı sembol ile şifrelenmiş uzun bir güvenlik kodu dizisidir. Alıcı, şifreli para biriminizi almak için kodu kendi akıllı telefonu ile çözer. Başka bir yol olarak ise cryptocurrency ( kripto para) mal ve hizmet satın almanıza veya satmanıza olanak veren dijital bilgilerin bir değiş tokuşudur. Bitcoin değiş-tokuşu,  benzer bir eşler arası bilgisayar ağında gerçekleştirelerek güvenli bir yoldan transfer sağlanır aynı dosya paylaşım sistemindeki BitTorrent ve Skype'ta ki gibi işleyerek güvenlik sorunu yaşanmaz.


Blockchain Sistemi Nedir ?Sanal Para Birimi Bitcoin Nedir ?Bitcoin, blok zinciri veya blok taşıtı olarak da adlandırılan, tüm onaylanmış işlemlerin sözde 'bloklar' olarak dahil edildiği, geniş bir muhase üzerinde çalışmaktadır. Her blok, sisteme girdikçe, geçerliliği sağlamak için  kullanıcıların eşler arası bilgisayar ağlarında yayınlanır ve bu şekilde, tüm kullanıcılar, her birinin aynı parayı iki kez harcadığı , çalma ve iki kere işlem  yapmayı önleyen ve her işlemden haberi olan bir sistemdir. Bu süreç aynı zamanda blockchain kullanıcılarının sisteme güvenmelerini de sağlar.


Bitcoin Transferini Farklı Kılan Özelllikler Nelerdir ?Sanal Para Birimi Bitcoin Nedir ?
Hiçbir işlem veya hesap gerçek dünya kimliğine bağlı değildir


Geri döndürülemez, Onaylandıktan sonra bir işlem tersine çevrilemez. Kimse tarafından, sen değil, bankan değil, ABD Başkanı değil, Satoshi değil, madenci değil. Kimse. Para transferi gerçekleşti ise eğer mesela paranızı bir dolandırıcıya gönderdiyseniz veya bir bilgisayar korsanına ve işlemi iptal etmek isterseniz öyle bir şansınız yok,  kimse size yardımcı olamaz. Güvenlik ağı yok.
Takma isimler: Hiçbir işlem veya hesap gerçek dünya kimliğine bağlı değildir. Yaklaşık 30 karakterden oluşan rasgele görünen zincirler olan sözde adreslerden Bitcoin alırsınız. İşlem akışını analiz etmek genellikle mümkün olsa da, kullanıcıların gerçek dünya da kullandıkları  kimliklerini bu adreslerle eşleştirmek bir zorunluluk değildir.


Sanal Para Birimi Bitcoin Nedir ?
Kimseden kripto para biriminizi kullanmak için izin istemenize veya işlem büyüklüğüne göre uğraşmanıza, limit yükseltmenize gerek yokturHızlı ve global: İşlem neredeyse anında ağda yayılarak gerçekleşir ve birkaç dakika içinde onaylanır. Küresel bir bilgisayar ağında olduğu için, fiziksel konumunuza tamamen kayıtsızdır. Bitcoin'i komşuma veya dünyanın diğer tarafındaki birine gönderirsem bile hız konusunda sorun olmaz. 
Güvenli: Bitcoin fonları, genel anahtar şifreleme sistemiyle kilitlenir. Sadece özel anahtarın sahibi kripto para birimi ile işlem yapabilir. Büyük sayılarla oluşan güçlü bir kriptografi  şekliyle bu düzenin kırılması  imkansız bir hal alır. Yani bir Bitcoin adresi Fort Knox'dan daha güvenlidir.
Kimseden izin almaya gerek yoktur : Kimseden kripto para biriminizi kullanmak için izin istemenize veya işlem büyüklüğüne göre uğraşmanıza, limit yükseltmenize gerek yoktur. Bu herkesin ücretsiz olarak indirebileceği bir yazılımdır ve yükledikten sonra Bitcoin veya diğer şifrelemelerini alabilir ve istediğiniz zaman istediğiniz büyüklükte miktarı gönderebilirsiniz. Kimse sizi engelleyemez. Bir kapı bekçisi yoktur.Kripto Paralar Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin: Kripto Para Çeşitleri Nelerdir ?


Son Yazılarımız


İlk Önce Hangi Yazılım Dilini Öğrenmeliyim ?

Yerli Otomobil TM-480 İle İlgili Özellikler Nelerdir ?

Findeks Kredi Notu Nedir ?
Sosyal Medya Hesaplarınızdan Paylaşabilirsiniz


Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...